• bonsai.niwaki

Nie tylko Bonsai

Aktualizacja: 1 wrz 2019

Bonsai to bardzo szerokie pojęcie, o czym już pisałem. Nie dotyczy tylko drzew, przedmiotów czy sposobu pracy, ale także innych roślin.

W Japonii używa się potocznego pojęcia: GRASS BONSAI 盆栽草Co ono oznacza?


Ideę kreowania krajobrazu we wnętrzu już opisywałem we wcześniejszych artykułach, ale być może nie wspomniałem, że czasem w ciągu roku (sezonu) przychodzą takie momenty, że raczej nie powinniśmy eksponować naszych drzew (Bonsai) 

Mogą, na przykład - być w okresie „produkcyjnym” i ze swoimi nowymi przyrostami mogą być niespecjalnie atrakcyjne.


Wtedy szansę na ekspozycji mają:

byliny, trawy, krzewy – rośliny, które potrafią nam równie pięknie „zbudować” krajobraz, jak i ukazać piękno zmienności danej pory roku.

Przy ekspozycji Bonsai często pojawiają się drobne rośliny tzw. rośliny uzupełniające. Wszystkie te (nazwijmy style) chciałbym Wam przedstawić i mam nadzieję że będzie to ogólnie zrozumiałe dla wszystkich.


Najstarszym z pojęć jest:


  • Sanyasou 山野草 (dzika trawa)

Są to rośliny dowolnej wielkości i gatunku, które możemy eksponować jako samodzielny element krajobrazu i ukazywać dowolną porę roku.


Przed laty, kiedy istniała jeszcze w Japonii szkoła aranżacji krajobrazu Keido Katayama-ryu, Sanyasou było osobnym działem, równorzędnym z innymi sztukami.


W zasadzeniach Sanyasou zazwyczaj prezentuje się jedną roślinę, ale wzajemne przenikanie się różnych gatunków (przypadkowe wysiewy) są też mile widziane.


  • Kusamono 草物 (kusa = trawa, mono = rzecz)


Jest to odmiana Sanyasou, tylko w mniejszej skali.

Zazwyczaj Kusamono stosuje się jako element uzupełniający w połączeniu np. z Bonsai czy Suiseki.


Używa się tutaj wszelkiego rodzaju bylin o ciekawych liściach i/ lub pięknych kwiatach. Kusamono to małe kompozycje, z których wywodzi się też modernistyczna Kokedama.


Warto dodać że nie wszystkie Kusamono nadaje się do innych aranżacji. Zbyt mocne kolory kwiatów lub doniczki mogą nam zakłócić harmonię ekspozycji, ale może również taka roślina stać się sama głównym elementem. Można by zatem stwierdzić, że Kusamono stało się samodzielną sztuką. Obecnie jest to najbardziej ogólnym i popularnym pojęciem.


  • Shitakusa 下草 (shita = na dole, kusa = trawa) 

To odmiana kusamono, głównie dedykowana  Bonsai. Eksponuje się tutaj rośliny o wiele skromniejsze w swoim wyrazie.


W aranżacji Shitakusa ma na celu ukazać sezon lub porę roku aktualnie panującą w przyrodzie, jak również miejsce potencjalnego pochodzenia drzewa w naturze.Shitakusa nie może skupiać wielkiej uwagi i odbierać siły wyrazu głównemu elementowi ekspozycji, powinno go jednak dopełniać w harmonii.


Bardzo istotne są tutaj: - kolory kwiatów, - liści, - doniczki, - rozmiar kompozycji - jak i wielkość i kształt podstawki na której stoi roślina.


Wszystkie te elementy mają być skromne, nie krzykliwe. Bardzo wiele osób zajmujących się Bonsai nie odróżnia tych dwóch stylów. Nieświadomie stawiając przy Bonsai silne w wyrazie Kusamono, możemy odebrać atrakcyjność samego drzewa.


Jednym z nowych, ciekawych zjawisk jest:

  • Saika Bonsai 彩花盆栽

Sztuka ta powstała w ogrodzie Bonsai mistrza Yamady SEYKOU-EN. Styl ten jest obecnie propagowany i nauczany przez córkę mistrza  Kaori Yamadę.


Saika Bonsai łączy wszystkie te odmiany w jedną całość, starając się połączyć jeszcze wpływy Ikebany i Bonsai.


W aranżacji wykorzystuje się wszelkiego rodzaju roślin – od bylin i krzewów po młode drzewka. Ukazuje się w jednej aranżacji różne piętra. Wyraz kompozycji może być o wiele bogatszy przez co Saika Bonsai stała się też samodzielną sztuką.

We wszystkich opisanych stylach, zjawiskach lub sztukach (jak kto woli), koncept jest ten sam i praca ta sama, co w Bonsai. Od pielęgnacji po dobór doniczek i sposób aranżacji. Dlatego możemy mówić o roślinach uzupełniających czy Grass Bonsai też jak o Bonsai, lecz w szerszym kontekście.

Byliny współgrające z naszymi drzewami Bonsai mogą ogromnie cieszyć oko i duszę. Ich różnorodność - barw, - kwiatów, - kształtów liści, - sposobu wzrostu, daje ogromne możliwości aranżacyjne.

Zmienność bylin to nie tylko przedział czasowy miesiąca, ale nawet dni kiedy zakwitają i prezentują się w swoim optymalnym „wyglądzie”, To stanowi o ich wyjątkowości i o codziennej zmienności w naszych ogrodach Bonsai.


Cieszmy się tym, że te rośliny zaczynają żyć własnym życiem, nawzajem się przesiewają, tworząc miniaturowe krajobrazy. To dodatkowa codzienna radość przebywania w ogrodzie… nie tylko Bonsai.

Uwaga: zdjęcia w artykule nie są wzorcowymi przykładami danych stylów, lecz tylko ukazują możliwości i piękno bylin na wystawach i w ogrodzie.

© Copyright: Bogdan Pociask

Właściciel: Łukasz Szkoła

OBSERWUJ NAS

  • Czarny Facebook Ikona
  • Czarny YouTube Ikona
  • Czarny Instagram Ikona

NEWSLETTER

KONTAKT

© Copyright 2018-2020 Łukasz Szkoła. All Rights Reserved

© Copyright 2018-2020 bonsai-niwaki. All Rights Reserved